ETKİLİ VE GÜZEL KONUŞMAK İÇİN TAVSİYELER

ETKİLİ VE GÜZEL KONUŞMAK İÇİN TAVSİYELER

ETKİLİ VE GÜZEL KONUŞMAK İÇİN TAVSİYELER

Arkadaşlar merhaba,

Topluluğumuzun bir kısmı  bana videolarımda nasıl bu kadar akıcı ve güzel konuştuğumu sormaktalar. Sosyal medya sayfalarımda da bu soruya defalarca şahit oldum. Bu konuda öğüt yada kitap tavsiyeleri istiyorlar. Öncelikle belirtmeliyim ki, ben bir uzman yada akademisyen değilim. Bu hususta pratik bilgilere haizim. İşin profesyonel boyutu için bu konudaki eğitimcileri dinlemenizi öneririm. Benim konuşmamda ki en büyük etkinin yıllar boyu kurumsal firmalarda çalışmanın ve aynı zamanda bir antrenör insanlara sürekli iletişimde olmamın katkısı azımsanamaz. Dil taklit eder aynalar. Buna aşağıda değineceğim. Sizlere bu konuda deneyimlerimden bazılarını tavsiye olarak sunabileceğimi düşünüyorum. Son maddeye dikkat etmenizi rica edeceğim.

Etkili ve güzel konuşmak için tavsiyeler

1- Hangi dilde konuşacaksak o dilde bol bol okumanız gerekiyor. Sadece kitap değil internetteki yazılı metinlerde buna dahildir. Ne okumalıyım diye sormayın. İlgi alanlarınıza, fikirlerinize ve ideolojinize göre her türlü kitap ve metin olur. Bazen de okuduğunuz metni sesli olarak okuyun ve mümkünse kaydedin. Kendinizi dışarıdan izlemek ve dinlemek her daim öğreticidir. Düzgün ve etkili konuşan insanların ayda 150 sayfanın üstünde okuduğu tespit edilmiş.

2- Bol bol yazılı metin okuyarak kelime hazneni genişletmelisin. Güzel, ahenkli ve akıcı konuşmak için söyleyeceğin şeylerin ne olduğunu ve hangi farklı şekillerde söylenebildiğini bilmen gerekir. Peki bunu nasıl sağlarsın? En başta yazılı metinleri okumak dedik zaten. Bulmaca çözmek! Eş anlamlı sözcüklere bakmak ve en önemlisi bilmediğin bir kelimenin anlamına araştırmak. Bu ne demek aman boş ver diyerek geçmemek.. Ben yayınlarımda kasıtlı olarak günlük yaşantımızda çok fazla kullanılmayan kelimeleri kullanmaya çalışıyorum. İnsanların bu ne demek yahu diyerek bakmasını sağlamak istiyorum.

3- Güzel konuşmak aynı zamanda sesinizin kulağa da hoş gelmesinden geçer. Çok bağırırsanız ne kadar güzel Türkçeniz olursa olsun insanları rahatsız eder. Sessiz konuşursanız da kimse sizi anlamaz. Etkileyici, akıcı konuşmak için en önemli şeylerden biri ses tonunuzdur. Konuşurken heyecanlanmayın. Pısırık da olmayın… Ne zaman düşeceğinizi ne zaman yükseleceğinizi bilin. Mesela bir konuda heyecanlandırmak istiyorsanız, istediğin yerde ve patlama noktalarında yükselin, merak uyandıracaksanız sessizleşin. Masal kitapları ve şiir okumaları buna en güzel örnektir.

4- Duraklamalar çok önemli. İşaretler tam olarak bunun için var. Metinlerdeki bu işaretlere çok dikkat etmeliyiz. Konuşmanızı yöneten direksiyon gibi. Yolu tarif eden tarafik tabelaları gibi… Virgül, nokta, ünlem, bunların hepsi bir ses anlamına geliyor.

5– Yazıda ve konuşmada sade ve anlaşılır olmak önemlidir. Aşırı havalı kelimeler kullanacağım diye suyunu çıkarmayın. Kısa cümleler kurun. Uzun cümleler muhataplarınızı anlatılan konudan koparır.

6- Jest ve mimik hareketleriniz! Yani el kol hareketleri ve yüz ifadeleri çok önemlidir. Zira İnsanların %70 i görsel olarak anlaşıyorlar. Nasıl mı? Birinin üzgün olduğunu daha söylemeden yüz ifadelerinden anlayabiliriz. Anlattığın şeyleri, jest ve mimiklerinle destekle. Mesela avuç içinizi göstermek samimiyet göstergesidir. Parmakları birleştirmek  anlattığınız konuda bilgi sahibi olduğunuz anlamına gelir. Devlet adamları bu hareketi bolca yaparlar. Konumuz benden dili değil velakin bu da ayrı bir bilim dalıdır. İnsanlar farkında olmadan bedenleriyle konuşurlar. İyi bir beden dili okuyucusu siz bazı şeyleri söylemeden, yada söylerken yaptığınız jest ve mimiklerden sizi okuyabilir. Mesela aynanın karsısına geçin ve yüksek sesle konusun. Ayna hiç bir zaman yalan söylemez. Samimi bir arkadasınız olabilir.

7- Bunların içinde elbette en önemlisi sahip olduğunuz çevrenin dilidir. Arkadaşlarınızın dilini kopyalarsınız. Örneğin kötü konuşan ve argo konuşan bir topluluğun içinde isen, onları farkında olmadan taklit edersin. Etrafındaki bu insanlar sana, yani diline sirayet ederler. Etrafında, Türkçeyi güzel kullanan, aksanlı, iyi konuşan insanlar olursa, beyniniz zaman içerisinde onları aynalar. Ve bilerek yada bilmeyerek sen de güzel konuşmaya başlarsın. Metinleri okuduğun gibi insanları da okumaya başlar ve taklit ederek tarzını ve diksiyonunu, davranışlarını geliştirirsin. Ancak 2 kelimesinden biri argo ve küfür olan ciddiyetsiz bir topluluğun içinde isen doğal olarak beynin onları aynalayacaktır. İzlediğiniz sosyal medya videoları ve filmler içinde bu geçerli 😉

Keyifler

Bir önceki yazımız olan GÜÇLÜ BİR LİDER OLMAK MI İSTİYORSUN? başlıklı makalemizde derindarbe, güçlü lider ve lider hakkında bilgiler verilmektedir.

20 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir