BİR OYUNDAN İMANA YOLCULUK HİKAYESİ

BİR OYUNDAN İMANA YOLCULUK HİKAYESİ

Arkadaşlar merhaba,

Aşağıdaki yazı FURKAN ÜNAL adlı takipçimden geldi. Bu genç arkadaşımızın ateizm ‘den İmana yolculuğunu anlattığı yazıyı sizinle paylaşmak istedim.

METİN2 VE DÜNYA HAYATI

MMORPG Nedir?
Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu ya da sıkça kullanılan orijinal adının kısaltmasıyla MMORPG, çok sayıda oyuncunun bilgisayarlarından veya oyun konsollarından internete bağlanarak birlikte oynadığı, oyun esnasında çeşitli karakterlere büründüğü devasa video oyunu türü. Metin2 adlı oyun, bu rol yapma oyunlardan biri. Değinmek istediğim konu oyunu anlatmak, övmek ya da yermek değil. Ama anlatmak istediklerimi anlatabilmem için onlarca MMORGP oyunlarından Metin2’yi seçmemin nedeni, gerçeğe en yakın MMORPG olması.

Metin2 Nedir?
Metin2, çok oyunculu online istemci MMORPG rol yapma oyunudur. 2005 yılının mart ayında Ymir Entertainment şirketi tarafından Kore’de yayına başladı. 2006 yılında Gameforge 4D GmbH tarafından satın alındı ve 17 dilde hizmet vermeye başladı. Oyun 2005’in mart ayında Kore ve Çin’de yayına başladı. Aralık 2006’da Gameforge tarafından satın alındı ve ilk dili Almanya’da beta olarak açıldı; bu da oyunun Avrupa’daki ilk sunucusudur. Mayıs 2007’de betadan çıkıp 17 farklı dilde yayına geçti. Avrupa’da 58.000.000 aktif kullanıcıyla dünyada toplam 150.000.000 kullanıcıya sahiptir. 2007 Mayıs ayında ücretlendirmeler düzenlendi ve micropayments sistemi etkinleştirildi. Metin2’nin konusu üç büyük imparatorluğun savaşını anlatan bir Uzak Doğu hikâyesidir. İlk olarak sadece hayvan ve bitki hayatı vardı ve bir Metin taşı gelip vahşi hayatı kırıp üç imparatorluğun sınırlarını çizdi. Oyunda amaç ise savaşarak kendini geliştirmektir.

Metin2 ve Gerçek Dünya
Bu devasa rol yapma oyunu benim dini inancımın sarsıldığı zamanlarda tekrar inancımı kazanmama neden olan oyundur. Oyunu 2008-2009 yıllarında oynamaya başladım henüz on iki yaşındayken. O zamanlar sadece bir oyun olarak görüyordum fakat zaman geçtikçe geceleri gizlice kalkıp sessiz sessiz oynar hale gelmiştim. Ailem bir yere misafirliğe gideceği zaman ben gitmez evde kalıp karakterimi geliştirirdim. Hatta babam eve gelince tüplü bilgisayarımın sıcaklığına bakıyor diye üstüne poşetle buz koyardım. Geceleri uyumadan önce güzelce pazarımı kurar, sabah okula gitmeden önce satış var mı diye bakardım ve duruma göre tekrar pazar kurup okula giderdim. Öğle aralarında eve gelip pazarıma bakardım, adeta hayatım Metin2 merkezli bir hal almıştı. Derslerime bile Metin2 oynayabilmek için çalışırdım. Liseyi evden uzakta okumak zorunda olduğum için oyunu bıraktım. Bıraktım sanıyordum fakat sadece ara vermiştim. Arada yıllar geçti Üniversiteye başladım ve üniversite ikinci sınıfta tekrar oyuna dönme kararı aldım. Enter The East işte tüm mesele bu. Bu bana temiz, saf, masum çocukluğumdaki anılarımı hatırlatan müzik….

İnanç ve Metin2
Metin2’ye tekrar başladığım dönemlerde çok fena sorgulama dönemlerimdeydim. Sürekli dilimde ‘’Neden?’’ kelimesi vardı. Biri bir şey söylediğinde onun altındaki derin anlamları düşünmek, bu dünyanın nasıl oluştuğunu düşünmek, ilk maddenin nerden geldiğini düşünmek gibi işlemler gerçekleştiriyordu beynim. Tüm bu işlemler gerçekleşirken ister istemez Metin2’nin felsefesini de düşünmeye başladım. İşte tüm hikâye tam olarak burada başladı. Metin2 ve gerçek dünya arasındaki ilişkiyi düşündüm. Önümde yaratılmış daha doğru bir tabirle oluşturulmuş bir dünya vardı. Ve ufak ufak ilişkiler kurmaya başladım. Bu ilişkiler benim inancımı yerine getirdi. Nasıl mı getirdi? İşte şimdi bunu size uzun uzun anlatacağım. Kocaman bir açık dünya… İnsan düşünmeden edemiyor. Nasıl böyle bir oyun yapıldı? Bundan 5 sene önce Süper Mario oynarken nasıl oldu da binlerce insanın bir arada olduğu tam zamanlı etkileşim içinde olabildiğimiz bir oyun çıktı? Bunu yapan adam ne kadar zeki bir adam diye düşünmemek elde değil. Aslında çok basit. Gerçek dünyaya bakmış yazılım öğrenmiş ve sanal aleme kodlamış. Çok zekice değil mi? Peki hiç bu oyunun kendinden var olduğunu düşündünüz mü? Ya da tesadüf eseri olduğunu hiç düşündünüz mü? Tabi ki de hayır. Üç krallık, beş karakter, onlarca harita, onlar eşya onlarca canavar tesadüfen olmuş, ya da kendiliğinden ortaya çıkmış olabilir mi? Tabi ki olamaz. O zaman bu dünyanın da bir yaratıcısı var.

Metin2’nin Tanrısı

Metin2’yi yapan şirketin adı ‘Ymir’ İskandinav mitolojisinde yaratılıştaki ilk canlıdan gelmektedir. Metin2’yi yapan kişi oyunun tanrısıdır diyebilir miyiz? Her ne kadar tek kişi olmasa da tüzel kişilik olarak toplanmış bir grup kişi tarafından yapılmıştır. Bu oyunu yapan insanlar olduğu gibi bu oyunu yapan insanların olduğu dünyayı da yapan bir yaratıcı yok mudur. öyleyse?

Metin2’deki GM’ler Dünyadaki Peygamberler
Oyundaki görevliler (GM), oyunu bize nasıl oynamamız gerektiğini açıklayan, kuralların uygulanmasını sağlayan ve oyun düzenini sağlayan kişilerdir. Gerektiğinde cezai işlem uygulayan gerektiğinde oyuncuları uyaran kişilerdir. Bazen de ödül etkinlikleri düzenleyerek oyuncuları mutlu eden gönüllü kişilerdir. Oyunun kurucusu olan ‘’Ymir’’ şirketinin CEO’suna bağlıdırlar ve onun emirlerinden çıkmazlar. Ondan gelen emirleri oyunculara anlatırlar ve gerekli emirleri uygularlar.

Metin2’nin Kutsal Kitabı
https://tr-wiki.metin2.gameforge.com adresi Metin2’nin kılavuzudur. Oyunun kuralları
yazar. Oyun içindeki her şeyi buradan bulabilirsiniz. Ymir ’in Metin2 wiki’si varsa Allah’ın da
kutsal kitapları var. Ve bunları insanlara anlatan peygamberler de var. Ne kadar gerçek bir oyun
değil mi tıpkı hayat gibi…

Bu oyunu en güzel şekilde oynayabilmek için önce bu siteye girmelisin kutsal kitabı okumalısın. Eğer oyunun verdiği görevleri yaparsan hem sana tecrübe verir hem de ödül. Bu senin kendini geliştirmen için çok önemlidir aksi taktirde görevlerin birikir, birikir, birikir ve bir süre sonra altından kalkamazsın. Pes edersin.

Metin2’de yeni bir sunucu açıldı Alnilam adında. Bu yeni sunucu geçici olarak açıldı bazı zorlukları tamamlarsan sunucu kapanırken oradaki karakterini başka bir sunucuya aktarabiliyorsun. Bu etkinlik sunucusunda kolayca kazandıklarını diğer zor sunucuya aktarabiliyorsun. İslam’ın şartları gibi değil mi

  1. Kelime-i şahadet getirmek.
  2. Namaz kılmaz.
  3. Oruç tutmak.
  4. Zekât vermek.
  5. Hacca gitmek. Bu şartları gerçekleştirmeden cennete gidemezsin diyor Allah.

Ve biz Alnilam’ da zorlukları tamamlamak için günlerce uğraşıyoruz fakat İslam’ın şartlarını hiç düşünmüyoruz bile. Bu dünyada yaptıkların -zorlukların- diğer dünyada işine yarayacağını söylüyor oyun bize. Aynı dünya gibi değil mi? Fani, geçici, sonu olan…

Metin2 NPC’ler ve Melekler
Bu NPC’ler oyunda sadece oyunun kodlarıyla hareket eden, sabit duran karakterlerdir. Örneğin market vardır oradan sadece belirli eşyalar alırsın ya da satarsın. Ya da Simyacı vardır, onda sadece simyanı güçlendirebilirsin ve bazı diğer fonksiyonlar. Işınlayıcı seni başka köylere ışınlar. Kendi başlarına hareket edemezler sadece oyundan gelen kodlar sayesinde oyunculara ve oyuna hizmet ederler. Melekler insanlarda bulunan yeme, içme, evlenme, yorulma, uyuma gibi özellikleri taşımazlar. Melekler Allah’ın emirlerine sorgusuz sualsiz itaat ederler. Her birinin vazifesi farklıdır ve görevlerini yaparken yorulup, sıkılmazlar.

Metin2 Hileleri, Dünyadaki Haramlar, Maddi Kaynakların Avantajı
Metin2’de oynayan çoğu kişi hileleri bilir. Bu hileler sizin daha hızlı hareket etmenizi, daha hızlı saldırı yapmanızı, bir yerden başka bir yere ışınlanmanızı sağlayarak sizin diğer oyuncular kadar emek harcamadan gelişmenizi sağlar. Ve bunlar yasaktır, illegaldir. Yakalanırsanız oyundan atılırsınız. Belirli bir süre ya da süresiz ban yersiniz. Gerçek dünyada da hırsızlık, uyuşturucu kullanmak – satmak, suçsuz yere insanlara saldırmak gibi hareketlerde bulunup yakalanırsanız belirli bir süre ya da müebbet hapis cezası alırsınız. Ne kadar benzer değil mi? Maddi kaynakların avantajı da oyunda bazı nesnelere gerçek dünyada kazandığınız parayla emek harcamadan ulaşabiliyorsunuz. Ticaretini yapabiliyorsunuz. Bu sizin daha hızlı gelişmenize yardımcı olur. Gerçek dünyada da öyle değil mi? Eğer babandan gelen paran varsa, dedenden kalan miras varsa bu parayı kullanarak emek harcamadan bazı şeylere sahip olabiliyorsunuz.

Metin3
Metin2 oynayan herkes Metin1’i araştırmıştır ve Metin3 ne zaman çıkacak diye merak etmiştir. Metin1 çok basit hazırlanmış çok fazla oyuncusu olmamış fakat Metin2’ye zemin hazırlamıştır. Metin1 Metin2 Metin1’den Metin2’ye böyle bir gelişme varken Metin3 nasıl olacak acaba? Ya da hiç olmayacak mı? Benim teorim Metin3’ün sanal gerçeklik (VR) ile oynanan bir oyun olacağıdır. Al sana paralel evren. Sadece görme ve duyma duyularınıza hitap eden oyun belki de beş duyu organımıza hitap eden bir oyuna evrilecek. Tamamen sanal kar yağışını hissettiğiniz, canavarları yanında gibi duyduğunuz kokusunu aldığınız elinizle dokunabildiğiniz bir oyun haline evirilebilir. Biraz ütopik geliyor olabilir ama bana 15 sene önce Mario oynarken elindeki telefondan tüm dünyadaki insanlarla savaşabileceğin full hd bir oyun olacak – Pubg gibideselerdi inanmazdım. Bu gelişim o kadar hızlı ve gerçek ki bunlar artık ütopik gelmiyor insana. Bence Metin3 olacaksa, VR ile oynanan bir oyun olmalı.

Ateizm – İslam
Bu anlattıklarıma katılmak zorunda değilsiniz. Ben Metin2 gibi bir oyunun bile kendinden var olmadığını, bir kurucusunun, peygamberlerinin, meleklerinin ve kutsal kitaplarının olduğunu benzetme yoluyla anlatmaya çalıştım sadece. İnsanoğlu yani biz cahil ve aciz yaratıklarız. Aklımızın kapasitesi, yeteneklerimiz bunları anlamamıza engel oluyor. Anlayamadığımız için de inkâr ediyoruz. Bu oyunun bile bir kurucusu varsa, koskoca kâinatın bir kurucusu, yaratıcısı yok mudur?

21/01/2021 – Furkan ÜNAL

Bir önceki yazımız olan SALAKLIK NEDİR? SALAK MIYIZ? NASIL SALAK OLUNUR? başlıklı makalemizde aptallık, aptallık nedir ve derindarbe hakkında bilgiler verilmektedir.

30 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir